View all-time Medallists  »
 
Hall Of Fame Results for : Men - 8-Ball - (M8)

2018 - Veldhoven, Netherlands
1.  Lotfy, Bahram DEN
2.  Juszczyszyn, Konrad POL
3.  Fortunski, Mieszko POL
3.  Filler, Joshua GER

2017 - Albufeira, Portugal
1.  Uski, Jani FIN
2.  Bijsterbosch, Marc NED
3.  He, Mario AUT
3.  Sanchez Ruiz, Francisco ESP

2016 - Sankt Johann, Austria
1.  Patsura, Vitaliy UKR
2.  Sanchez Ruiz, Francisco ESP
3.  Tot, Sandor HUN
3.  Grabe, Denis EST

2015 - Vale Do Lobo, Portugal
1.  Feijen, Niels NED
2.  Skowerski, Karol POL
3.  Das, Serge BEL
3.  Uski, Jani FIN

2014 - Kyrenia, North Cyprus
1.  Berg-van-den, Nick NED
2.  Koniar, Jakub SVK
3.  Skoneczny, Mariusz POL
3.  Melling, Chris GBR

2013 - Portoroz, Slovenia
1.  Alcaide, David ESP
2.  Chawki, Jim SWE
3.  Feijen, Niels NED
3.  Sniegocki, Mateusz POL

2012 - Luxembourg, Luxembourg
1.  He, Mario AUT
2.  Koshevoy, Artem UKR
3.  Diaz-Pizarro, Francisco ESP
3.  Gerwen, Andreas SWE

2011 - Brandenburg, Germany
1.  Jentsch, Dominic GER
2.  Souquet, Ralf GER
3.  Cabello, Carlos ESP
3.  Grabe, Denis EST

2010 - Zagreb, Croatia
1.  Stepanov, Konstantin RUS
2.  Chamat, Marcus SWE
3.  Sanchez Ruiz, Francisco ESP
3.  Alcaide, David ESP

2009 - Sankt_Johann, Austria
1.  Roschkowsky, Andreas GER
2.  Ekonomopoulos, Nikos GRE
3.  Majid, Imran GBR
3.  Jungo, Dimitri SUI

2008 - Willingen, Germany
1.  Chamat, Marcus SWE
2.  Svilar, Zoran SRB
3.  Hohmann, Thorsten GER
3.  Sudic, Robert CRO

2007 - Liberec, Czech Republic
1.  Ortmann, Oliver GER
2.  Drago, Tony MLT
3.  Damoulakis, Aris GRE
3.  Westen, Marcus GER

2006 - Brandenburg, Germany
1.  Ortmann, Oliver GER
2.  Heiskanen, Aki FIN
3.  Chamat, Marcus SWE
3.  Lely, Alex NED

2005 - Veldhoven, Netherlands
1.  Lely, Alex NED
2.  Kaplan, Tomasz POL
3.  Erculj, Matjaz SLO
3.  Babica, Radoslaw POL

2004 - Prague, Czech Republic
1.  Hohmann, Thorsten GER
2.  Feijen, Niels NED
3.  Thygesen, Kasper DEN
3.  Storm, Tom SWE

2003 - Bialystok, Poland
1.  Souquet, Ralf GER
2.  Storm, Tom SWE
3.  Hybler, Roman CZE
3.  Roter, Mariusz POL

2002 - Tampere, Finland
1.  Tot, Sandor HUN
2.  Cohen, Stephan FRA
3.  Feijen, Niels NED
3.  Souquet, Ralf GER

2001 - Karlsbad, Czech Republic
1.  Bergendorff, Niklas SWE
2.  Berg-van-den, Nick NED
3.  Roschkowsky, Andreas GER
3.  Storm, Tom SWE

2000 - Bregenz, Austria
1.  Souquet, Ralf GER
2.  Engert, Thomas GER
3.  Ortmann, Oliver GER
3.  Cohen, Stephan FRA

1999 - Poznan, Poland
1.  Souquet, Ralf GER
2.  Nielsen, Peter DEN
3.  Diks, Rico NED
3.  Rindler, Andreas AUT

1998 - Luxembourg, Luxembourg
1.  Souquet, Ralf GER
2.  Diks, Rico NED
3.  Engert, Thomas GER
3.  Lethimaki, Mika FIN

1997 - Stavanger, Norway
1.  Jahnke, Bernd GER
2.  Souquet, Ralf GER
3.  Lethimaki, Mika FIN
3.  Ortmann, Oliver GER

1996 - Becescaba, Hungary
1.  Ortmann, Oliver GER
2.  Souquet, Ralf GER
3.  Tot, Sandor HUN
3.  Engert, Thomas GER

1995 - Antwerpen, Belgium
1.  Souquet, Ralf GER
2.  Nielsen, Peter DEN
3.  Bergendorff, Niklas SWE
3.  Hauge, Raymond NOR

1994 - Annecy, France
1.  Souquet, Ralf GER
2.  Engert, Thomas GER
3.  Bergendorff, Niklas SWE
3.  Hauge, Raymond NOR

1993 - Siofok, Hungary
1.  Souquet, Ralf GER
2.  Engert, Thomas GER
3.  Duregger, Werner AUT
3.  Hauge, Raymond NOR

1992 - Ljubliana, Slovenia
1.  Souquet, Ralf GER
2.  Larsen, Trond NOR
3.  Engert, Thomas GER
3.  Kristiansen, Vegar NOR

1991 - Mussolente, Italy
1.  Souquet, Ralf GER
2.  Storm, Tom SWE
3.  Bergendorff, Niklas SWE
3.  Gneist, Raymond AUT

1990 - St. Moritz, Switzerland
1.  Storm, Tom SWE
2.  Souquet, Ralf GER
3.  Vondenhoff, Andreas GER
3.  Amundsen, Stein NOR

1989 - Schaan, Liechtenstein
1.  Souquet, Ralf GER
2.  Hallgren, Mikael SWE
3.  Petterson, Goran SWE
4.  Ouschan, Albin Sr. AUT

1988 - Stockholm, Sweden
1.  Hallgren, Mikael SWE
2.  Engert, Thomas GER
3.  Hjalmvall, Ulf SWE
4.  Paschini, Marizio ITA

1987 - Stolberg, Germany
1.  Hjalmvall, Ulf SWE
2.  Jonsson, Bjorn SWE
3.  Ludtke, Hajo GER
4.  Zick, Rudi GER

1986 - Oslo, Norway
1.  Jonsson, Bjorn SWE
2.  Storm, Tom SWE
3.  Ortmann, Oliver GER
4.  Riiber, Lars Harald NOR

1985 - St. Johann, Austria
1.  Jonsson, Bjorn SWE
2.  Hallgren, Mikael SWE
3.  Hobel, Valentin AUT
4.  Becker, Wolfgang GER

1984 - London, Great Britain
1.  Jonsson, Bjorn SWE
2.  Hjalmvall, Ulf SWE
3.  Geisen, Guenter GER
4.  Haidinger, Peter GER

1983 - Valkenburg, Netherlands
1.  Olsson, Sven-Olov SWE
2.  Jonasson, Bengt SWE
3.  Nickel, Edgar GER
4.  Geisen, Guenter GER

1982 - Goteborg, Sweden
1.  Jonasson, Bengt SWE
2.  Jonsson, Bjorn SWE
3.  Norell, Per SWE
4.  Ekholm, Roger SWE

1981 - Bern, Switzerland
1.  Olsson, Sven-Olov SWE
2.  Geisen, Guenter GER
3.  Nyman, Hans SWE
4.  Jonasson, Bengt SWE

1980 - Alsdorf, Germany
1.  Jonasson, Bengt SWE
2.  Olsson, Sven-Olov SWE
3.  Geisen, Guenter GER
4.  Borgers, Peter GER

 Make your selection:
 
8 Ball

9 Ball

10 Ball

Straight

Teams
Men 
Under 17 (Pupils) 
Under 19 (Juniors) 
Under 23 (Youth) 
Seniors 
Girls 
Women 
Ladies 
Wheelchair   
Club Teams