Players By Country  

Geographical map of Players »
North Cyprus

The following players wil compete for North Cyprus in this Men, Women & Wheelchair European Championships held this year in Treviso, Italy.
 
Nr  Name  Category Spots Assigned ID
1.   Alacam, Bilge  Youth M10 MS MT Y8 Y9     2362
2.   Alnar, Mustafa  Juniors M8 M9 M10 MS MT     2229
3.   Altur, Onuc  Men M8 M9 M10 MS MT     1082
4.   Baybora, Kaan  Youth Y8 Y9           2921
5.   Burcu, Aykin  Youth M10 MS Y8 Y9       2363
6.   Cidam, Dogukan  Juniors M8 M9 M10 MS MT     2596
7.   North Cyprus  Country MT             -133 -
8.   Sanlisoy, Osman  Youth M10 MS MT Y8 Y9     2121
   Total Spots:  32
    - Under 21 - Youth (Y8/Y9/Y10/YS/YT):  8 (4/4/0/0/0)
    - Men (M8/M9/M10/MS/MT):  24 (3/3/6/6/6)


The following players have already competed for North Cyprus in EC Events in the past: 
Nr.
Name Nickname Residence   M9 Photo ID
1.  Alacam, Bilge -- --
  2362
2.  Aligullu, Hasan Gullu Nicosia
  1429
3.  Alnar, Huseyin -- --
  2120
4.  Alnar, Mustafa -- --
  2229
5.  Altur, Onuc Captan Girne
  1082
6.  Altur, Orcun -- --
  2305
7.  Anil, Emete -- --
  1062
8.  Aygunlu, Rustem -- --
  2277
9.  Baybora, Kaan -- --
  2921
10.  Bilgen, Melahat -- --
  1063
11.  Bilginer, Tamay -- --
  1634
12.  Borankan, Huseyin 45 Lefke
  960
13.  Boztuna, Salih -- --
  - 2870
14.  Burcu, Askin -- --
  1440
15.  Burcu, Aykin -- --
  2363
16.  Cakartas, Ercan -- --
  - 2704
17.  Celikag, Huseyin Huso Nicosia
  1416
18.  Celikag, Mucahit -- --
  2044
19.  Cidam, Dogukan -- --
  2596
20.  Demirkiran, Irfan -- --
  2306
21.  Deniz, Erdogan -- --
  1417
22.  Dogahan, Hakan -- --
  1803
23.  Dogu, Dogukan -- --
  2364
24.  Eren, Timur Vahit -- --
  1319
25.  Erim, Latife Latinaz --
  - 1966
26.  Ghaffari, Alara -- --
  - 2595
27.  Gonyeli Turk Spor Klubu -- --
  -1074
28.  Hakan, Dogahan -- --
  1863
29.  Karanfiloglu, Ali -- --
  1472
30.  Kiran, Irfan Demir -- --
  962
31.  Kiremitcioglu, Ozbil -- --
  1635
32.  Konuklu, Emir A -- --
  1872
33.  Lefke Turk Spor Kulubu -- --
  - -1010
34.  Leylek, Firat -- --
  1500
35.  Mehmetcik, Berk Cobra - aksesuar Kyrenia
  1513
36.  North Cyprus -- --
  - -133
37.  Olmezler, Huseyin-Sert -- --
  961
38.  Ozalp, Guner Junior Lefke
  1083
39.  Ozbay, Mehmet -- --
  - 2871
40.  Ozkebapci, Mehmet -- --
  - 2872
41.  Ozkutayli, Sevimsu -- --
  - 2845
42.  Parali, Gizem -- --
  - 2455
43.  Sanlisoy, Mehmet -- --
  1870
44.  Sanlisoy, Osman -- --
  2121
45.  Seyhan, Sevgum -- --
  2873
46.  Soezgen, Mehmetali -- --
  1907
47.  Sogular, Enis -- --
  - 2476
48.  Sonmeyen, Ertan -- --
  1636
49.  Sonmeyen, Idris -- --
  1666
50.  Soykara, Berk -- --
  2230
51.  Sozalp, Hasan -- --
  2611
52.  Sozuoz, Mustafa -- --
  1633
53.  Taskinkoy Spor Kubulu -- --
  - -1019
54.  Taydas, Serkan -- --
  1342
55.  Ulualp, Hasan -- --
  - 959
56.  Ulugun, Adem -- --
  - 2597
57.  Uygar, Dereli -- --
  1665
58.  Zabit, Sertac -- --
  - 1686


Legenda of tournaments played (Categories and disciplines)
Category   8 Ball   9 Ball   10 Ball   Straight   Teams
Girls G8 G9 G10 GS  
Juniors J8 J9 J10 JS JT
Ladies L8 L9 L10    
Men M8 M9 M10 MS  
Seniors S8 S9 S10 SS ST
Women W8 W9 W10 WS  
Wheelchairs WC8 WC9 WC10    

Visit the Aramith website ... Visit the Dynamic Billard website ... Visit the Iwan Simonis website ... Visit the Patricks Canadian Taverne website ... Visit the Rasson website ...