Players By Country  

Geographical map of Players »
Belarus

The following players wil compete for Belarus in this EC - All Disciplines European Championships held this year in Veldhoven, Netherlands.
 
Nr  Name  Category Spots Assigned ID
1.   Adziarykha, Andrei  Pupils P8 P9 P10 PS PT     2853 -
2.   Belarus  Country GT PT           -107 -
3.   Cheprasova, Daria  Girls G8 G9 G10 GT       2677 -
4.   Chernik, Palina  Girls G8 G9 G10 GT WS     2573 -
5.   Dianisevichus, Alisa  Girls G8 G9 G10         2840 -
6.   Fefilava, Marharyta  Women W8 W9 W10 WS       2092
7.   Karnei, Aliaksandra  Girls G8 G9 G10 GT       2841 -
8.   Murha, Milena  Girls G8 G9 G10 GT       2678 -
9.   Paluyan, Mikita  Pupils P8 P9 P10 PS PT     2854 -
10.   Remez, Aliaksei  Pupils P8 P9 P10 PS PT     2855 -
11.   Shopik, Uladzislau  Juniors J8 J9 J10 JS       2466 -
12.   Shut, Yana  Women W8 W9 W10 WS       1781
   Total Spots:  46
    - Girls (G8/G9/G10/GS/GT):  20 (5/5/5/0)/5)
    - Under 17 - Pupils (P8/P9/P10/PS/PT):  13 (3/3/3/3/1)
    - Under 19 - Juniors (J8/J9/J10/JS/JT):  4 (1/1/1/1/0)
    - Women (W8/W9/W10/WS/WT):  9 (2/2/2/3/0)


The following players have already competed for Belarus in EC Events in the past: 
Nr.
Name Nickname Residence   M9 Photo ID
1.  Adziarykha, Andrei -- --
  - 2853
2.  Belarus -- --
  - -107
3.  Budnik, Anton -- Minsk
  693
4.  Cheprasova, Daria -- --
  - 2677
5.  Chernik, Palina -- --
  - 2573
6.  Chuprov, Dzmitry -- --
  694
7.  Dianisevichus, Alisa -- --
  - 2840
8.  Fefilava, Marharyta -- --
  2092
9.  Hapeyeu, Aliaksandr -- --
  2006
10.  Hryb, Dzmitry Grib Minsk
  1117
11.  Karnei, Aliaksandra -- --
  - 2841
12.  Kazlou, Leu -- --
  - 1013
13.  Kozlov, Lev -- --
  1736
14.  Les, Vladislav -- --
  2007
15.  Makiyeu, Yury Lucky Strike Minsk
  1167
16.  Murha, Milena -- --
  - 2678
17.  Paluyan, Mikita -- --
  - 2854
18.  Papizh, Vadim -- --
  2093
19.  Remez, Aliaksei -- --
  - 2855
20.  Sereda, Timofey -- --
  2336
21.  Sereda, Timofey -- --
  - 2483
22.  Shopik, Uladzislau -- --
  - 2466
23.  Shut, Yana -- --
  1781
24.  Simanava, Krystsina -- --
  1043
25.  Strokin, Nikita -- --
  1594
26.  Tchernaya, Ekaterina -- --
  - 2679
27.  Yakavitski, Stanislau -- --
  2008


Legenda of tournaments played (Categories and disciplines)
Category   8 Ball   9 Ball   10 Ball   Straight   Teams
Girls G8 G9 G10 GS  
Juniors J8 J9 J10 JS JT
Ladies L8 L9 L10    
Men M8 M9 M10 MS  
Seniors S8 S9 S10 SS ST
Women W8 W9 W10 WS  
Wheelchairs WC8 WC9 WC10    

Visit the Aramith website ... Visit the Dynamic Billard website ... Visit the Iwan Simonis website ... Visit the Patricks Canadian Taverne website ... Visit the Rasson website ...