Matches - Draw and Results
Tournament
Info » Draw and Results » Charts » Venue » Referees » Photo Gallery » Calendar »
Press & News » Order Of Play » Ranking » Sponsors » Team » Documents » Archive »

 Matches - Draw and Results  

In this section you will find the draw and match results of the various categories and disciplins played during this event of the EPBF. Please select the categorie and disciplin of your choice and filter the matches using the round from tables below.
 Make your selection:
 
8 Ball

9 Ball

10 Ball

Straight

Teams
 Men 
 Wheelchair     
 Women 
 Filter Matches On - Rounds
   Stage 1  Stage 2
All 1 W1 L1 WQ L2 LQ QF SF F
  Status Round = Approved Status Round = Approved Status Round = Approved Status Round = Approved Status Round = Approved Status Round = Approved Status Round = Approved Status Round = Approved Status Round = Approved

Simonis European Championships Teams Cup

Men Teams Stage :  1 - Round 1 - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-001 06.04 09:00 0 2 Greece  GRE 2 vs 1 HUN  Hungary   Approved -
  01 06.04 09:00 3 8 Papageorgiou, Chris  GRE 8 vs 3 HUN  Solymosi, Gabor   Approved -
  01 06.04 09:00 1 8 Bitsaxakis, Theodore  GRE 2 vs 8 HUN  Miko, Balasz  Approved -
  01 06.04 09:00 2 9 Papadodimitrakis, Manolis  GRE 9 vs 7 HUN  Keidl, Marton   Approved -
Match-002 - - 0 2 Norway  NOR 0 vs 0 -  Walk-Over  Approved -
  02 - - - 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  02 - - - 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  02 - - - 9   - 0 vs 0 -   Approved -
Match-003 06.04 09:00 0 2 Italy  ITA 0 vs 2 FIN  Finland  Approved -
  03 06.04 09:00 6 8 Amendola, Federico  ITA 2 vs 8 FIN  Makkonen, Petri  Approved -
  03 06.04 09:00 4 8 Caperna, Pietro  ITA 7 vs 6 FIN  Uski, Jani   Approved -
  03 06.04 09:00 5 9 Petroni, Fabio  ITA 6 vs 9 FIN  Laaksonen, Kim  Approved -
Match-004 06.04 09:00 0 2 North Cyprus  TNC 0 vs 3 SLO  Slovenia  Approved -
  04 06.04 09:00 9 8 Sanlisoy, Osman  TNC 4 vs 8 SLO  Potocnik, Jure  Approved -
  04 06.04 09:00 7 8 Borankan, Huseyin  TNC 6 vs 8 SLO  Gradisnik, Mitja  Approved -
  04 06.04 09:00 8 9 Altur, Onuc  TNC 8 vs 9 SLO  Gradisnik, Klemen  Approved -
Match-005 06.04 09:00 0 2 Spain  ESP 2 vs 0 LUX  Luxembourg   Approved -
  05 06.04 09:00 12 8 Diaz-Pizarro, Francisco  ESP 8 vs 6 LUX  Leisen, Steve   Approved -
  05 06.04 09:00 10 8 Exposito, Juan Carlos  ESP 8 vs 1 LUX  Beuel, Sebastian   Approved -
  05 06.04 09:00 11 9 Sanchez Ruiz, Francisco  ESP 4 vs 5 LUX  Glatz, Marc   Approved -
Match-006 06.04 09:00 0 2 Portugal  POR 2 vs 0 SUI  Switzerland   Approved -
  06 06.04 09:00 15 8 Silva, Miguel  POR 3 vs 5 SUI  Specchia, Sascha   Approved -
  06 06.04 09:00 13 8 Franco, Rui  POR 8 vs 2 SUI  Karabiyk, Aygun   Approved -
  06 06.04 09:00 14 9 Grilo, Joao  POR 9 vs 5 SUI  Regli, Ronald   Approved -
Match-007 - - 0 2 Walk-Over  - 0 vs 0 CRO  Croatia  Approved -
  07 - - - 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  07 - - - 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  07 - - - 9   - 0 vs 0 -   Approved -
Match-008 06.04 09:00 0 2 Turkey  TUR 0 vs 2 RUS  Russia  Approved -
  08 06.04 09:00 18 8 Kanatlar, Saki  TUR 3 vs 8 RUS  Chinakhov, Ruslan  Approved -
  08 06.04 09:00 16 8 Koylu, Mahmut-Sami  TUR 0 vs 8 RUS  Dudanets, Maksim  Approved -
  08 06.04 09:00 17 9 Yildrim, Onur  TUR 2 vs 6 RUS  Stepanov, Konstantin   Approved -

Men Teams Stage :  1 - Winners Round 1 - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-009 06.04 10:45 0 2 Poland  POL 2 vs 0 GRE  Greece   Approved -
  09 06.04 10:45 24 8 Skowerski, Karol  POL 5 vs 5 GRE  Papageorgiou, Chris   Approved -
  09 06.04 10:45 22 8 Kaplan, Tomasz  POL 8 vs 1 GRE  Bitsaxakis, Theodore   Approved -
  09 06.04 10:45 23 9 Skoneczny, Mariusz  POL 9 vs 6 GRE  Papadodimitrakis, Manolis   Approved -
Match-010 06.04 10:45 0 2 Norway  NOR 1 vs 2 SWE  Sweden  Approved -
  10 06.04 10:45 18 8 Schjetne, Mats  NOR 8 vs 5 SWE  Gerwen, Andreas   Approved -
  10 06.04 10:45 16 8 Wolff, Steffen  NOR 4 vs 8 SWE  Chawki, Jim  Approved -
  10 06.04 10:45 17 9 Mindreboe, Kristoffer  NOR 7 vs 9 SWE  Chamat, Marcus  Approved -
Match-011 06.04 10:45 0 2 France  FRA 2 vs 1 FIN  Finland   Approved -
  11 06.04 10:45 21 8 Cohen, Stephan  FRA 8 vs 7 FIN  Makkonen, Petri   Approved -
  11 06.04 10:45 19 8 Kalb, Nicolas  FRA 8 vs 4 FIN  Uski, Jani   Approved -
  11 06.04 10:45 20 9 Da Costa, Alain  FRA 3 vs 9 FIN  Laaksonen, Kim  Approved -
Match-012 06.04 10:45 0 2 Slovenia  SLO 0 vs 3 GER  Germany  Approved -
  12 06.04 10:45 3 8 Potocnik, Jure  SLO 2 vs 8 GER  Ludwig, Sebastian  Approved -
  12 06.04 10:45 1 8 Gradisnik, Mitja  SLO 4 vs 8 GER  Staab, Sebastian  Approved -
  12 06.04 10:45 2 9 Gradisnik, Klemen  SLO 4 vs 9 GER  Souquet, Ralf  Approved -
Match-013 06.04 12:30 0 2 Austria  AUT 0 vs 2 ESP  Spain  Approved -
  13 06.04 12:30 3 8 Ouschan, Albin  AUT 6 vs 6 ESP  Diaz-Pizarro, Francisco   Approved -
  13 06.04 12:30 1 8 Lechner, Maximillian  AUT 3 vs 8 ESP  Alcaide, David  Approved -
  13 06.04 12:30 2 9 He, Mario  AUT 6 vs 9 ESP  Sanchez Ruiz, Francisco  Approved -
Match-014 06.04 12:30 0 2 Portugal  POR 2 vs 1 BEL  Belgium   Approved -
  14 06.04 12:30 15 8 Silva, Miguel  POR 8 vs 3 BEL  DHaeseleer, Tom   Approved -
  14 06.04 12:30 13 8 Franco, Rui  POR 2 vs 8 BEL  Das, Serge  Approved -
  14 06.04 12:30 14 9 Grilo, Joao  POR 9 vs 5 BEL  Budo, Pascal   Approved -
Match-015 06.04 12:30 0 2 Slovakia  SVK 1 vs 2 CRO  Croatia  Approved -
  15 06.04 12:30 24 8 Koeles, Balazs  SVK 5 vs 8 CRO  Bartol, Roberto  Approved -
  15 06.04 12:30 22 8 Koniar, Jakub  SVK 7 vs 8 CRO  Vunjak, Vedran  Approved -
  15 06.04 12:30 23 9 Polach, Jaroslav  SVK 9 vs 5 CRO  Lisnic, Marko   Approved -
Match-016 06.04 12:30 0 2 Russia  RUS 2 vs 1 NED  Netherlands   Approved -
  16 06.04 12:30 12 8 Chinakhov, Ruslan  RUS 8 vs 3 NED  Teutscher, Marco   Approved -
  16 06.04 12:30 10 8 Dudanets, Maksim  RUS 4 vs 8 NED  Feijen, Niels  Approved -
  16 06.04 12:30 11 9 Stepanov, Konstantin  RUS 9 vs 8 NED  Berg-van-den, Nick   Approved -

Men Teams Stage :  1 - Losers Round 1 - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-017 06.04 14:15 0 2 Hungary  HUN 1 vs 2 NED  Netherlands  Approved -
  17 06.04 14:15 6 8 Miko, Balasz  HUN 8 vs 7 NED  Berg-van-den, Nick   Approved -
  17 06.04 14:15 4 8 Solymosi, Gabor  HUN 5 vs 8 NED  Feijen, Niels  Approved -
  17 06.04 14:15 5 9 Tot, Sandor  HUN 7 vs 9 NED  Aarts, Ivo  Approved -
Match-018 - - 0 2 Walk-Over  - 0 vs 0 SVK  Slovakia  Approved -
  18 - - - 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  18 - - - 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  18 - - - 9   - 0 vs 0 -   Approved -
Match-019 06.04 14:15 0 2 Italy  ITA 2 vs 1 BEL  Belgium   Approved -
  19 06.04 14:15 18 8 Tonini, Gianmarco  ITA 8 vs 7 BEL  Budo, Pascal   Approved -
  19 06.04 14:15 16 8 Caperna, Pietro  ITA 2 vs 8 BEL  Das, Serge  Approved -
  19 06.04 14:15 17 9 Di Martino, Giovanni  ITA 9 vs 5 BEL  Mobilia, Nico   Approved -
Match-020 06.04 14:15 0 2 North Cyprus  TNC 0 vs 2 AUT  Austria  Approved -
  20 06.04 14:15 24 8 Mehmetcik, Berk  TNC 3 vs 8 AUT  He, Mario  Approved -
  20 06.04 14:15 22 8 Borankan, Huseyin  TNC 1 vs 6 AUT  Lechner, Maximillian   Approved -
  20 06.04 14:15 23 9 Altur, Onuc  TNC 1 vs 9 AUT  Ouschan, Albin  Approved -
Match-021 06.04 14:15 0 2 Luxembourg  LUX 1 vs 2 SLO  Slovenia  Approved -
  21 06.04 14:15 15 8 Beuel, Sebastian  LUX 3 vs 8 SLO  Potocnik, Jure  Approved -
  21 06.04 14:15 13 8 Leisen, Steve  LUX 4 vs 8 SLO  Gradisnik, Mitja  Approved -
  21 06.04 14:15 14 9 Glatz, Marc  LUX 9 vs 5 SLO  Gradisnik, Klemen   Approved -
Match-022 06.04 14:15 0 2 Switzerland  SUI 1 vs 2 FIN  Finland  Approved -
  22 06.04 14:15 3 8 Schneider, Michael  SUI 8 vs 5 FIN  Makkonen, Petri   Approved -
  22 06.04 14:15 1 8 Torres, John  SUI 6 vs 8 FIN  Juva, Markus  Approved -
  22 06.04 14:15 2 9 Regli, Ronald  SUI 3 vs 9 FIN  Laaksonen, Kim  Approved -
Match-023 - - 0 2 Walk-Over  - 0 vs 0 NOR  Norway  Approved -
  23 - - - 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  23 - - - 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  23 - - - 9   - 0 vs 0 -   Approved -
Match-024 06.04 14:15 0 2 Turkey  TUR 2 vs 0 GRE  Greece   Approved -
  24 06.04 14:15 21 8 Yildrim, Onur  TUR 8 vs 3 GRE  Bitsaxakis, Theodore   Approved -
  24 06.04 14:15 19 8 Kanatlar, Saki  TUR 7 vs 3 GRE  Papadodimitrakis, Manolis   Approved -
  24 06.04 14:15 20 9 Koylu, Mahmut-Sami  TUR 9 vs 4 GRE  Papageorgiou, Chris   Approved -

Men Teams Stage :  1 - Winners Qualification - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-025 07.04 09:00 0 2 Poland  POL 1 vs 2 SWE  Sweden  Approved -
  25 07.04 09:00 3 8 Sniegocki, Mateusz  POL 4 vs 8 SWE  Chamat, Marcus  Approved -
  25 07.04 09:00 1 8 Kaplan, Tomasz  POL 7 vs 8 SWE  Chawki, Jim  Approved -
  25 07.04 09:00 2 9 Fortunski, Mieszko  POL 9 vs 4 SWE  Tangudd, Daniel   Approved -
Match-026 07.04 09:00 0 2 France  FRA 0 vs 3 GER  Germany  Approved -
  26 07.04 09:00 6 8 Cohen, Stephan  FRA 5 vs 8 GER  Filler, Joshua  Approved -
  26 07.04 09:00 4 8 Kalb, Nicolas  FRA 5 vs 8 GER  Becker, Kevin  Approved -
  26 07.04 09:00 5 9 Da Costa, Alain  FRA 6 vs 9 GER  Souquet, Ralf  Approved -
Match-027 07.04 09:00 0 2 Spain  ESP 2 vs 1 POR  Portugal   Approved -
  27 07.04 09:00 9 8 Diaz-Pizarro, Francisco  ESP 8 vs 2 POR  Silva, Miguel   Approved -
  27 07.04 09:00 7 8 Alcaide, David  ESP 8 vs 5 POR  Franco, Rui   Approved -
  27 07.04 09:00 8 9 Sanchez Ruiz, Francisco  ESP 7 vs 9 POR  Grilo, Joao  Approved -
Match-028 07.04 09:00 0 2 Croatia  CRO 0 vs 3 RUS  Russia  Approved -
  28 07.04 09:00 12 8 Milin, Ivo  CRO 2 vs 8 RUS  Chinakhov, Ruslan  Approved -
  28 07.04 09:00 10 8 Vunjak, Vedran  CRO 2 vs 8 RUS  Dudanets, Maksim  Approved -
  28 07.04 09:00 11 9 Bartol, Roberto  CRO 2 vs 9 RUS  Stepanov, Konstantin  Approved -

Men Teams Stage :  1 - Losers Round 2 - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-029 07.04 09:00 0 2 Netherlands  NED 1 vs 2 SVK  Slovakia  Approved -
  29 07.04 09:00 15 8 Bijsterbosch, Marc  NED 5 vs 8 SVK  Koeles, Balazs  Approved -
  29 07.04 09:00 13 8 Berg-van-den, Nick  NED 4 vs 8 SVK  Koniar, Jakub  Approved -
  29 07.04 09:00 14 9 Feijen, Niels  NED 9 vs 1 SVK  Polach, Jaroslav   Approved -
Match-030 07.04 09:00 0 2 Italy  ITA 0 vs 2 AUT  Austria  Approved -
  30 07.04 09:00 18 8 Di Martino, Giovanni  ITA 7 vs 8 AUT  He, Mario  Approved -
  30 07.04 09:00 16 8 Caperna, Pietro  ITA 3 vs 8 AUT  Lechner, Maximillian  Approved -
  30 07.04 09:00 17 9 Amendola, Federico  ITA 6 vs 8 AUT  Ouschan, Albin   Approved -
Match-031 07.04 09:00 0 2 Slovenia  SLO 1 vs 2 FIN  Finland  Approved -
  31 07.04 09:00 21 8 Potocnik, Jure  SLO 4 vs 8 FIN  Makkonen, Petri  Approved -
  31 07.04 09:00 19 8 Gradisnik, Mitja  SLO 8 vs 3 FIN  Uski, Jani   Approved -
  31 07.04 09:00 20 9 Gradisnik, Klemen  SLO 3 vs 9 FIN  Laaksonen, Kim  Approved -
Match-032 07.04 09:00 0 2 Norway  NOR 1 vs 2 TUR  Turkey  Approved -
  32 07.04 09:00 24 8 Schjetne, Mats  NOR 7 vs 8 TUR  Yildrim, Onur  Approved -
  32 07.04 09:00 22 8 Wolff, Steffen  NOR 5 vs 8 TUR  Kanatlar, Saki  Approved -
  32 07.04 09:00 23 9 Wolff, Tommy  NOR 9 vs 4 TUR  Koylu, Mahmut-Sami   Approved -

Men Teams Stage :  1 - Losers Qualification - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-033 07.04 11:00 0 2 Slovakia  SVK 2 vs 1 FRA  France   Approved -
  33 07.04 11:00 24 8 Koeles, Balazs  SVK 2 vs 8 FRA  Cohen, Stephan  Approved -
  33 07.04 11:00 22 8 Koniar, Jakub  SVK 8 vs 3 FRA  Montpellier, Alex   Approved -
  33 07.04 11:00 23 9 Polach, Jaroslav  SVK 9 vs 5 FRA  Da Costa, Alain   Approved -
Match-034 07.04 11:00 0 2 Austria  AUT 2 vs 1 POL  Poland   Approved -
  34 07.04 11:00 21 8 Ouschan, Albin  AUT 8 vs 6 POL  Skowerski, Karol   Approved -
  34 07.04 11:00 19 8 Lechner, Maximillian  AUT 2 vs 8 POL  Kaplan, Tomasz  Approved -
  34 07.04 11:00 20 9 He, Mario  AUT 9 vs 2 POL  Fortunski, Mieszko   Approved -
Match-035 07.04 11:00 0 2 Finland  FIN 2 vs 1 CRO  Croatia   Approved -
  35 07.04 11:00 6 8 Makkonen, Petri  FIN 8 vs 6 CRO  Milin, Ivo   Approved -
  35 07.04 11:00 4 8 Uski, Jani  FIN 5 vs 8 CRO  Bartol, Roberto  Approved -
  35 07.04 11:00 5 9 Laaksonen, Kim  FIN 9 vs 2 CRO  Lisnic, Marko   Approved -
Match-036 07.04 11:00 0 2 Turkey  TUR 1 vs 2 POR  Portugal  Approved -
  36 07.04 11:00 3 8 Yildrim, Onur  TUR 6 vs 8 POR  Correia, Henrique  Approved -
  36 07.04 11:00 1 8 Kanatlar, Saki  TUR 8 vs 4 POR  Grilo, Joao   Approved -
  36 07.04 11:00 2 9 Koylu, Mahmut-Sami  TUR 2 vs 9 POR  Silva, Miguel  Approved -

Men Teams Stage :  2 - Quarter Finals - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-037 07.04 20:00 0 2 Sweden  SWE 2 vs 0 SVK  Slovakia   Approved -
  37 07.04 20:00 9 8 Chamat, Marcus  SWE 8 vs 4 SVK  Koeles, Balazs   Approved -
  37 07.04 20:00 7 8 Chawki, Jim  SWE 8 vs 7 SVK  Koniar, Jakub   Approved -
  37 07.04 20:00 17 9 Sparrenloev-Fischer, Christian  SWE 8 vs 4 SVK  Polach, Jaroslav   Approved -
Match-038 07.04 20:00 0 2 Germany  GER 2 vs 0 POR  Portugal   Approved -
  38 07.04 20:00 24 8 Filler, Joshua  GER 8 vs 3 POR  Grilo, Joao   Approved -
  38 07.04 20:00 22 8 Staab, Sebastian  GER 6 vs 7 POR  Correia, Henrique   Approved -
  38 07.04 20:00 23 9 Souquet, Ralf  GER 9 vs 3 POR  Silva, Miguel   Approved -
Match-039 07.04 20:00 0 2 Spain  ESP 1 vs 2 FIN  Finland  Approved -
  39 07.04 20:00 6 8 Diaz-Pizarro, Francisco  ESP 7 vs 8 FIN  Makkonen, Petri  Approved -
  39 07.04 20:00 4 8 Alcaide, David  ESP 8 vs 1 FIN  Uski, Jani   Approved -
  39 07.04 20:00 5 9 Sanchez Ruiz, Francisco  ESP 7 vs 9 FIN  Laaksonen, Kim  Approved -
Match-040 07.04 20:00 0 2 Russia  RUS 2 vs 0 AUT  Austria   Approved -
  40 07.04 20:00 3 8 Chinakhov, Ruslan  RUS 8 vs 3 AUT  Ouschan, Albin   Approved -
  40 07.04 20:00 1 8 Dudanets, Maksim  RUS 8 vs 5 AUT  Lechner, Maximillian   Approved -
  40 07.04 20:00 2 9 Stepanov, Konstantin  RUS 5 vs 7 AUT  He, Mario   Approved -

Men Teams Stage :  2 - Semi Finals - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-041 08.04 18:00 0 2 Sweden  SWE 0 vs 2 GER  Germany  Approved -
  41 08.04 18:00 1 8 Chamat, Marcus  SWE 5 vs 8 GER  Filler, Joshua  Approved -
  41 08.04 18:00 3 8 Chawki, Jim  SWE 3 vs 5 GER  Staab, Sebastian   Approved -
  41 08.04 18:00 2 9 Tangudd, Daniel  SWE 1 vs 9 GER  Souquet, Ralf  Approved -
Match-042 08.04 18:00 0 2 Finland  FIN 0 vs 2 RUS  Russia  Approved -
  42 08.04 18:00 12 8 Makkonen, Petri  FIN 5 vs 8 RUS  Chinakhov, Ruslan  Approved -
  42 08.04 18:00 10 8 Juva, Markus  FIN 4 vs 8 RUS  Dudanets, Maksim  Approved -
  42 08.04 18:00 11 9 Laaksonen, Kim  FIN 7 vs 8 RUS  Stepanov, Konstantin   Approved -

Men Teams Stage :  2 - Final - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-043 08.04 20:00 0 2 Germany  GER 2 vs 1 RUS  Russia   Approved -
  43 08.04 20:00 3 8 Filler, Joshua  GER 7 vs 8 RUS  Chinakhov, Ruslan  Approved -
  43 08.04 20:00 1 8 Staab, Sebastian  GER 8 vs 4 RUS  Dudanets, Maksim   Approved -
  43 08.04 20:00 2 9 Souquet, Ralf  GER 9 vs 7 RUS  Stepanov, Konstantin   Approved -